Kdo jsme 

Jak pomoci 

Vše o našem OS

Provizní systém 


Komu pomáháme seznam útulků 


Pomáhají nám. Děkujeme! 


Z Lotrýskovy hlavičky 


Naučný slovník 

Citáty 

Pohádka??? 


Realizační týmy webových stránek


TOPlistJAK JEŠTĚ POMOCI


Pokud byste se chtěli dozvědět více o dalších možnostech, jak pomoci, čtěte, prosím...


 1. Pomoc opuštěným kočkám v útulku či depozitu:

 2. Zde je na místě říci, že rozlišujeme dva typy útulků - městské a soukromé. Jak již bylo řečeno, naše OS se zaměřuje na podporu soukromých depozit. A teď již k tomu, jak můžete depozitním kočkám pomoci...


  1. osvojení či adopce - největší pomocí pro kočičí osazenstvo i depozitní tety je, pokud nějaké kočce či kocourovi poskytnete láskyplný domov. Jak však mnohé útulky nabádají, osvojení zvířete musí být řádně promyšlené. Pokud se osvojené kočky vrací po několika dnech zpět do depozita, je to pro ně většinou psychicky velmi náročné. Pokud si přijdete do depozita, kočičí pečovatelé vám většinou osvětlí, co znamená péče o kočku a připraví vás na změny, které nastanou, pokud si zvířátko přinesete domů. Pokud nejste ochotni podřídit svůj život novému členu domácnosti a nejste si jisti, že zvládnete, ať již časově, psychicky či finančně, péči o zvíře (a to i v případě, že onemocní), raději si jej neberte.
   • Mnohé útulky nabízí tzv. virtuální adopci svých svěřenců pro ty, kteří by rádi kočičku, ale nemohou si jí z nejrůznějších důvodů vzít domů. V praxi to znamená, že si vyberete nějaké zvíře a finančně ho pak podporujete - ve většině případů je výše zasílané částky dobrovolná. Některé útulky Vám pak za to zasílají informace o tom, jak se vaší adoptivní kočce či kocourovi daří. Často se pak virtuální adopce týká nemocných a postižených zvířat, která jsou díky svému handicapu těžce umístitelná, nebo se k umístění vůbec nenabízí. Kromě základních potřeb se pak u takovýchto koček z Vašeho příspěvku hradí především léky, které nebývají nejlevnější.

  2. granule, konzervy, stelivo, textílie, desinfekční prostředky - cokoliv z těchto věcí depozitum určitě upotřebí.
   • Jak je uvedeno výše, kočičí svěřenci toho snědí mnoho, proto krmivem nikdy nic nezkazíte - pokud je samozřejmě kvalitní - nekvalitní krmení mnohdy způsobuje kočkám zažívací potíže, které znamenají pro pečovatele další problémy. Proto vybírejte pečlivě. Pokud nemáte možnost donést krmivo osobně, je možné jej objednat přes některý z eshopů a nechat doručit na adresu depozita s tím, že vy dodávku zaplatíte. Je dobré se před tím domluvit, jaké krmivo by depozitáři uvítali a po odeslání si ověřit, že balíček dorazil.
   • Některé útulky pak spolupracují s internetovými obchody, z čehož pak mohou mít různé úlevy nebo výhody, pokud pro ně přes tyto obchody nakoupíte. Všechny informace naleznete určitě na stránkách vybraného útulku.
   • Máte-li doma staré deky, prostěradla či potahy, které již nepotřebujete, můžete je poslat do depozita, kde budou určitě využity - ať už na šití nových pelíšků, na vystlání bedýnek, výrobu přenosných vaků a dalších.
   • Desinfekční a úklidové prostředky, jako savo, jar a další jsou také vítány.

  3. finanční podpora - aneb každá koruna je dobrá - to vám potvrdí každý, kdo pracuje v útulku či funguje jako depozitum. Ať již pošlete jednorázový příspěvek, nebo si nastavíte trvalý příkaz a budete posílat padesát korun měsíčně - to vše útulky přivítají. Pravidelné příspěvky pak pro depozitáře znamenají alespoň částečnou jistotu a při plánování různých akcí (ať se jedná o kastrační program, operace zvířat, či objednávání dražších léků) mohou kalkulovat s určitou jistou částkou.
   • Obchůdky - na stránkách mnohých depozit najdete odkaz na jejich obchůdek - můžete si zde zakoupit převážně kočičí potřeby nebo předměty s kočičí tématikou. Zboží do těchto obchodů vyrábějí dobrovolníci - kočkomilové nebo různé umělecké kroužky. 100% utržených částek pak většinou putuje na účet útulku či depozita. V nabídkách takovýchto obchodů najdete třeba pelíšky, dečky do přepravek, malované mističky, kalendáře, skleničky, svíčky, prostírání atd.
   • Aukce - také zde můžete pořídit různé kočičí potřeby. Předměty nabízené v aukcích se v zásadě neliší od předmětů, které nabízí obchůdky některých depozit. Aukce pořádají několikrát do roka depozita či útulky, které nemají na svých stránkách stálý obchůdek a nakupuje se zde formou přihazování. Zájemci tak mají možnost vydražit předmět, který je zaujal, nebo který by pro své domácí kočičí osazenstvo potřebovali, a zároveň přispějí na dobrou věc - také zde jde 100% částka na účet opuštěných koček.

 3. Pomoc venkovním opuštěným kočkám

 4. Jak už jsem uvedla, dostane-li se kočka do útulku, má vlastně napůl vyhráno - má zajištěnou stravu, péči a bezpečí. Venkovní kočky žijí v neustálém nebezpečí, vyhladovělé, zmrzlé... Chcete-li pomoci, je třeba začít u těch venkovních - bohužel systém "najdu kočku > chytím kočku > odnesu kočku do depozita > jupí!!! kočka je zachráněná" nefunguje... Proč?

  1. Jak už bylo řečeno, depozita nejsou nafukovací. Podíváte-li se na stránky soukromých útulků na první stránce na vás bude koukat velký nápis STOP STAV. Když se nad tím tak zamyslím, mám pocit, že se tam musel ocitnout do měsíce po tom, co depozitum vzniklo, neboť během toho měsíce se sem umístily všechny kočky nalezené policií, odložené na veterině, narozené u sousedů atd....
  2. Mnohé z koček, které se narodily na ulici, jsou plašanky - nezvyklé na lidskou přítomnost, nehledě na to, že s lidmi mají většinou špatné zkušenosti. Takové kočky není možné vzít a zavřít je do bytu či kotce...
  3. Jak tedy venkovním kočičkám pomoci?

   • Kastrovat, kastrovat, kastrovat... Rada už tolikrát vyslovená, tolikrát napsaná. Bohužel, ani zde ji nemohu pominout, protože je stále aktuální. Přiznám se - jaro je mým nejoblíbenějším obdobím - depozitní zaměstnanci jej však musí nenávidět... Kolik koťat jim projde rukama za dobu čtyř měsíců, to snad nelze ani spočítat. Kastrace je jedinou možností, jak zabránit dalšímu množení koček - to je fakt. Faktem také je, že kastrace předchází u koček onemocněním pohlavních orgánů. Proto pokud si pořídíte kotě, je potřeba jej nechat v příhodném věku kastrovat. Pokud máte například na chalupě dospělou kočku, je potřeba ji nechat kastrovat (bez ohledu na pohlaví).
    Pokud víte o opuštěných kočkách ve vašem okolí, je potřeba je nechat kastrovat
    - nejste-li si jisti, že odchyt a péči po kastraci zvládnete sami, obraťte se na útulek či depozitum ve vašem městě - zde vám pomohou s odchytem a mohou zajistit kastraci a následnou péči.
    • Osvěta. V rámci tématu kastrace se ještě stále setkáváme s názory, že kastrace koček je proti přírodě. Pokud se lidí s takovými názory zeptáte, co pak třikrát do roka se snůškou koťat, často vám odpoví, že je přeci můžete utopit, nebo zastřelit, nebo... Zajímavé je, že toto už proti přírodě není... A když jim mimo jiné sdělíte, že usmrcení koťat je protizákonné, většinou vám nevěří... Bohužel u těchto lidí mnohdy s logikou a etikou nepochodíte... Přesto je nutné se nevzdávat. Mnozí také nevědí, jak velký je problém toulavých koček, jak je možné napomoci jeho řešení a že vůbec existují soukromé osoby, které se starají o kočky nejen u sebe doma, ale také na ulici - nechávají je kastrovat, krmí je, léčí je. Proto víte-li to vy, neváhejte informovat i ostatní.
   • Bedýnky - pomoc pro venkovní kočky v období zimy. Jedná se o polystyrénové krabice s otvorem místo dvířek, které je možné vystlat třeba senem. Takovéto pelíšky pak přestavují pro kočky místo, kde na ně neprší, nesněží a kde se mohou v mrazivých dnech alespoň trochu zahřát. Bližší informace o budkách.
   • Krmení venkovních koček - u mnohých depozit najdete v "popisu práce" také krmení venkovních koček. I vy zde můžete přispět - ať už ve spolupráci s útulkem, nebo sami za sebe. Jak už jsem psala výše, je nutné vybírat kvalitnější krmivo, aby kočky netrpěly zažívacími problémy. Dále je nutné pamatovat na to, že ne všichni lidé jsou kočkomilové, čili se může stát, že vámi instalované mističky budou vyhazovány a vy budete v tom lepším případě označení za blázny. V těch nejhorších případech může vámi přinesené jídlo sloužit jako "skrýš" pro jed - proto prosím dobře vybírejte krmící místa a všímejte si všech kočičích svěřenců, kteří se tam chodí krmit.
    • Stanete-li se pouličními krmiči, budete mít přehled o kočkách volně žijících ve vašem okolí. Pokud se zde objeví nekastrované kočky, bylo by dobré kontaktovat útulek či depozitum v daném městě a kočky nechat kastrovat. Také v případě, že k miskám přijde poraněné zvíře, nebuďte lhostejní a odvezte jej na veterinu, nebo v případě nutnosti kontaktujte depozitum.

  Na závěr nabízíme Seznam nejen kočičích útulků a depozit v ČR.
  mail@napomockockam.cz


Bankovní výpisy


Expobank 2014 

RB 2014 

starší


Výpis posledního kola

Šesté kolo 


Aktuální výroční a revizní zprávy

Výroční zpráva za rok 2013 

Revizní zpráva za rok 2013 


Vyúčtování veřejné sbírky

1. 4. 2013 - 1. 5. 2014